Scoala Gimnaziala nr. 19 Avram Iancu

ANUNȚ

Având in vedere rata de incidență la mia de locuitori din Municipiul Timișoara, emisă de DSP (4.03) in data de 05.02.2021, in temeiul Ordinului comun al MEC nr.3235/04.02.2021 și al Min.Sănătății nr.93/04.02.2021, Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale Nr.19 ''Avram Iancu" Timișoara, a hotărât aplicarea scenariului al treilea incepând cu data de 8 februarie 2021,ceea ce implică prezența fizică a elevilor ciclului primar. Elevii ciclului gimnazial vor continua cursurile in format online. Accesul in clădirile școlii, programul cursurilor și alte prevederi specifice Regulamentului Intern al Școlii vor fi anunțate de către doamnele/domnii inv./prof.inv.primar, pe grupurile de WhatsApp ale fiecărei clase.

Director,                                                                                                 Prof.Dr. Enache Doina-Vasilica

Ordinul M.E.C. NR. 5447/2020 privind Regulamentul de organizare și funcționare a unităților din învățământul preuniversitar (ROFUIP)

R.O.F. 2019 – 2020

Viziune

Şcoala Gimnazială nr. 19 “Avram Iancu” îşi propune să-i înveţe pe elevi să devină cetăţeni europeni, ceea ce presupune experienţe pozitive continue, care să le permită să dobândească abilităţi de adaptare la mediul social complex pe durata întregii vieţi.

Misiune

“Misiunea noastră este să avem o școală modernă și eficientă, o școală în care educația să fie o investiție în OM, o școală deschisă către COMUNITATE.”

Noutati

ANUNȚ

Platforma națională de informare despre vaccinarea COVID-19:

ANUNȚ

Având în vedere situația creată de epidemia SARS-COV2 accesul în unitatea de învățământ este limitat.

Toate documentele pot fi preluate după cum urmează:

1. Pe adresa de e-mail a școlii: scoala19avramiancu@yahoo.com;

2. Pe fax: 0256444178;

3. Lăsate în incinta școlii la portar.

NOTĂ: Pe documente va fi trecut numărul de telefon al celui care depune documentele.

Proiectul Erasmus+ 2018-1-FR01-KA229-048011_2 "Trois langues,  deux pays,  un média " reunește pentru doi ani ( 01.09.2018 - 31.08.2020) elevi de la Collège Jean Mermoz  din Belleu (France) și de la Școala Gimnazială nr. 19 " Avram Iancu " din Timișoara. Obiectivul principal al proiectului este ameliorarea competențelor lingvistice ale elevilor participanți,  atât în limbile străine pe care le studiază,  cât și în limba maternă. Dorim, prin acest proiect, să creștem motivația pentru învățarea limbilor străine,  să promovăm francofonia,  dar și să îi ghidăm pe elevi în educația pentru media și în  dezvoltarea competențelor digitale. Proiectul oferă,  de asemenea,   lărgirea orizontului cultural și oportunitatea descoperirii patrimoniului european, o mai mare deschidere spre ceilalți, prin depășirea stereotipurilor și conștientizarea diferențelor dintre noi, dar și a ceea ce ne reunește în jurul cetățeniei europene comune.

TUR VIRTUAL

PROIECT JUDEȚEAN – „STANDARDE EUROPENE ÎN ȘCOLILE TIMIȘENE”

SECȚIUNEA B2 – FILM PROMOȚIONAL

PREMIUL I